Zamanını Tahsis Eden Sanatçı (ve boş zaman salgını için küçük bir derleme)

Bilindiği gibi, süreç herkese eşit davranmıyor olsa da evde kalma lüksüne sahip kişiler; normal koşullarda elde etmek için bütün günü koşuşturma içinde geçirerek kazandığı ‘boş zamana’ (bedeli ağır olsa da) artık sahip. Yine de ana akım medyadaki kendini tekrar eden ilgi vakumlarına, alanına dahil olmayan konularda demeçler veren uzmanlara ve uzaktan izlemenin verdiği ‘gidişat kritiği’ yetisine fazlaca vakit harcıyoruz. Sanatın üretim sürecini, iş süreçlerinin aşındığı ve yapay zekaların bizim yerimize işleri yaptığı ‘mutlak boş zamana’ sığdıran teorilere paralel bir duruma gelsek de, üretmek için yeterli karşılaşmayı yaşayamadığımız bir dönemdeyiz. Bu ikilik arasında oluşan gerilim uyarınca, sanatçı kendine ait olan süreyi oluşturmak ve sonunda ‘kilise çanından bağımsız’ yeni bir zaman tahsis etmek zorundadır.

Süreç boyunca, kolektif olarak sanat dünyasında eleştirel olarak kabul edilen sitelerde karşılaştığımız birkaç içeriği derledik. Liste; bir yandan çevrim içi sanat dersleri kurgulamak, değişim kampanyalarına destek olmak ve online sanat festivallerine başvuru yapmak gibi aktif rolleri araştırıyor. Bir yandan da 3-D sergiler, müze katalogları ve çevrim içi eser veri tabanı gibi belgeleme odaklı seçkileri alt alta sıralıyor. Liste, çevrim içi karşılaşmalar çoğaldıkça genişlemeye ve değişmeye devam edecek.1. İçerik Üretmek İçin:

https://vimeo.com/enterprise/live-production-broadcast – Online etkinlik tasarlamak için Vimeo tarafından oluşturulmuş bir video-rehber. Yayın üzerine konuşmaları içeren bir paket.

https://talkingshorts.com/festivals/my-darling-quarantine-short-film-festival My Darling Karantina Film Festivali Online Başvurusu

https://oxfordarts.com/24-slider/544-stay-home-festival – Evde Kal Festivali Online Eser Sergileme Başvurusu. Her hafta seçki yenileniyor.

https://hyperallergic.com/547986/teaching-art-online-under-covid-19/ Online sanat dersi oluşturmak üzerine bir yazı ve ekipmanları/yöntemleri tartışmak için bir Facebook grubu. https://www.facebook.com/groups/onlineartanddesigninstruction/?ref=group_header

https://artaxis.org/ Online katalog oluşturmaya çalışan ve belirli aşamalardan sonra eserleri web sitelerine ekleyen bir platform. Her sanatçı için ayrı bir portfolyo köşesi var.

2. Değiştir!


https://www.change.org/p/covid-19-relief-for-nyc-art-galleries-artists-and-art-workers Galeriler, sanat kolektifleri ve sanat çalışanlarına destek oluşturmak adına oluşturulan bir imza kampanyası. Şimdilik sadece New York City’deki oluşumları kapsıyor. Küçük galeriler ve devlete bağlı olmayan özel müzeler için yapılabilecek kira desteğini kapsıyor.

https://achoicescad.wixsite.com/achoicescad/take-action Sömestr ücretleri geri ödenmeyen Güzel Sanatlar öğrencilerinin (özellikle evlerinde bulunamayacak ekipmanlara erişimi kesilen) kurduğu web sitesi. Pink adlı öğrencinin topladığı ses kayıtlarını, konu hakkındaki güncel gelişmeleri ve imza kampanyalarını takip etmek için kullanılabilir. Konu hakkında Hyperallergic’de bulunan yazı:
https://hyperallergic.com/549734/art-students-covid-19/


3. Online İçerikler


https://anthology.rhizome.org/ Özellikle internet tabanlı olarak erişilmesi tasarlanan eserleri içeren bir web sitesi/depo. Sonradan üç boyutlu hale getirilmiş ve düzgün deneyimlemesi neredeyse imkansız içerikler yerine arayüzü/içeriği zaten çevrim içi kullanıcılara göre tasarlanmış web/net/link/emulator sanatından örnekler içeren bir bellek.

https://www.nolongerempty.org/in-response/nles-youth-led-response-covid-19/ NLE Gençler tarafından Yön Gösterilen programı dahilinde öğrencilerin süreç içinde düzenleyecekleri kapsül etkinlikler.

https://www.hardcoredigitaldetox.com/ Çin’deki sansürlü internetin ve alternatif ‘güvenli siteleri’ diğer alan kodlarından gelen internet kullanıcıları için bir rehabilitasyon tatili olarak kurgulandığı web eseri. Parodi yüklü #’ler ve tekrar eden animasyonları ile site adında geçtiği gibi irrasyonel bir detox öneriyor.

4. İnteraktif Sergiler

https://stories.mplus.org.hk/en/interactives/ Dört tane interaktif serginin toplandığı bir Web sitesi. Modern Çin Sanatı’ndan Çağdaş Sanat sergilerine kadar gezinti yapmak mümkün.


https://www.neonsigns.hk/?lang=en# Kullanıcıların Tokyo’da karşılaştığı neon ışıkları çekip ortak bir veri tabanına eklemesi ile ortaya çıkan bir web sitesi. Aynı zamanda ışık kirliliğine alternatif bir belgeleme yolu önerisi ile geliyor.

5. Online Film Festivalleri

https://www.aafilmfest.org/58aaff-live-stream Ann Arbor Film Festivali
https://dceff.org/2020online/ Environmental Film Festivali
http://www.bostonjfilm.org/reelabilities/ ReelAbilities Film Festivali
https://kinopavasaris.lt/en 25.Vilnius Film Festivali
https://en.cphdox.dk/nyhed/status-regarding-the-current-covid19-outbreak Copenhagen Uluslararası Belgesel Festivali


6. Müze/Koleksiyon/Seçki


https://www.thecolornetwork.org/ Dezavantajlı gruplara öncelik veren eser veri tabanı.
https://www.europeana.eu/en/collections Europeana Müze Koleksiyonu
https://hsl.lib.umn.edu/wangensteen Wangensteen Müze Koleksiyonu
https://hyperallergic.com/547919/2500-virtual-museum-tours-google-arts-culture/ Gezilebilecek Online 2,500 Müze Önerisi
https://www.artbasel.com/viewing-rooms Art-Basel Online Sergi İzleme Salonu
https://library.si.edu/collections Smithosian Online Koleksiyonu
https://artsandculture.google.com/partner/national-portrait-gallery – Müzelerden toplanmış portrelere ait bir çevrimiçi depo.
https://creative-capital.org/2020/03/18/online-arts-events-during-the-covid-19-outbreak/ – Online sanat etkinliklerine dair güncel bir liste
https://www.socialdistancingfestival.com/ – Sosyal Uzaklaşma Festivali’nin web sayfası
https://artatatimelikethis.com/ Böyle zamanlarda sanat adlı sloganı ile küratörler tarafından oluşturulmuş bir e-katalog.
https://eazel.net/exhibitions Eazel’deki 3-D sergiler
https://timothytaylor.com/exhibitions/ Timoty Taylor’daki 3-D sergiler

7. Sanat Dünyasındaki Gelişmeler Hakkında Yazılar

İngilizce

https://hyperallergic.com/548549/4-billion-for-museums-congress/ İzleyicisiz kalan müzeler için devlet tarafından açıklanan destek paketine dair bilgiler


https://hyperallergic.com/548240/covid-19-impact-art-community/ Hyperallergic’in derlediği, salgın süresinde sanat dünyasındaki gelişmeleri özetliyor. Güncellenen bir liste.

https://hyperallergic.com/549262/congresssaveculture/ Kongre Kültürü Kurtar adlı sloganla yapılan destek talebi.


https://hyperallergic.com/549310/miss-having-company-over-join-artists-for-a-sunset-reading-and-an-evening-of-erotic-poetry/

Eşlik etmek ve erotik şiir üzerine yapılan sanatçı yayınları hakkında açıklama.


https://hyperallergic.com/549305/sfai/ Sonbahar döneminde ekonomik yetersizlik sebebiyle dersleri açamayacağını açıklayan San Francisco Sanat Enstitüsü’nün şu an öğrenci olanlar için planı. Enstitü, girişindeki devasa duvar resmi ile biliniyor. Şuan o duvar resminin korunup korunmayacağı meçhul.

https://hyperallergic.com/549058/distance-learning-and-teaching-art-covid-19/

Uzaktan öğretim ve sanat öğretimi üzerine durumun olumlu yönlerini içeren bir yazı. Öğrencilere verilen e-görevler, web tabanlı aktiviteler ve akışkan derslerin başarısına dikkat çekiyor.

https://hyperallergic.com/549392/covid-19-podcast-2/ Covid-19 sanatçı yayınları. Her gün farklı bir sanatçı kendi seçtiği konuyu anlatıyor.

https://hyperallergic.com/549399/guggenheim-on-call-employees/

Guggenheim’in çok eleştirilen işçi çalışanların geri çağrılması kararı.

https://hyperallergic.com/549225/art-world-medical-supplies/

Galerilerin erzak depolama için kullanıldığını belirten birkaç görsel ve sanatçılar ile moda firmalarının maske toplama üzerine yaptığı çalışmaların derlendiği yazı.https://hyperallergic.com/549656/moca-los-angeles-fires-97-part-time-employees/

Moca’da yarı-zamanlı işçilerin ‘tekrardan geri çağrılmak üzere’ kovulmasını haberleştiren yazı. Çalışanlarla yapılan röportajlarda birçok çalışan zaten geri dönmek istemiyor.

https://hyperallergic.com/549165/dreamyard-covid-19/

New York City’de yer alan anti-ırkçı sanat oluşumlardan biri olan DreamYard salgın sürecinde kendi sanat merkezinde yemek dağıtıyor.

https://hyperallergic.com/549606/week-in-review-4/ Hyperallergic haftalık değerlendirme yazısı.

https://hyperallergic.com/549542/a-view-from-the-easel-during-times-of-quarantine/

Karantina sürecinde sanatçıların evlerini atölyelere dönüştürdüğü görselleri ve ilk etapta yaşanan sorunlara getirilen çözümleri anlattıkları bir derleme.


https://hyperallergic.com/549600/stimulus-bill/ Bireysel sanatçıların karantina sürecinde hayatlarına devam edebilmeleri için destek oluşturmak üzerine bir girişim.

https://hyperallergic.com/549799/rent-freeze/

Küçük ve büyük çaplı olmak üzere galerilerin ve aynı zamanda sanat merkezlerinin kira ödemelerinin dondurulması talebi üzerine bir yazı.

Türkçe

https://www.e-skop.com/skopbulten/covid-19-veya-maskesi-dusmus-halk-sagliginin-sefaleti/5705 Sağlık maskesinin son zamanlarda oluşan görsel kültürdeki belirleyiciliği ve yine son zamanlarda kazandığı sembolik-imgesel değer üzerine bir eleştiri yazısı.

https://www.e-skop.com/skopbulten/salgin-uzerine-dusunceler/5704 Agamben’in insanları korkuları tarafından yönlendirilerek hareket etmemek üzerine uyarısı. Bütün sosyal/kültürel/simgesel değerlerinden ‘somutlanarak’, sadece biyolojik bir kütle olarak çıplak bedenleri ile tanımlanmamaları adına yaptığı iktidar eleştirisi.


https://www.e-skop.com/skopbulten/korona-gunlerinde-bolonya/5703

Bolonya’daki durumdan yola çıkarak evli olmak ve ev içi olmak gibi tabirlerin tarihsel bir okuma ile incelendiği yazı. Aynı zamandan ev fikrinin steril olma olgusu ile başlangıcından beri ters olduğunu öne sürüyor. Yazının devamı ise artan ev-içi şiddet vakalarına odaklanıyor.


https://www.e-skop.com/skopbulten/ihtiyarlara-yer-yok/5702

Sosyolog Ezgi Bakçay’ın Twitter’daki yaşlılara yönelik mesajların altında yatan ‘sağlam beden fetişini’ açığa çıkarmaya yönelik yazısı. Biyo-iktidar kavramı üzerinden Foucault’a kulak verirken bir yandan da Donald Trump’ın söylevleri ile oluşan ‘yaşlıları feda etme’ politikasını eleştiriyor. Son olarak, evde kalmak ile ‘evi üretmek’ zorunda olanların arasındaki gerilimde; yaşamdan herkese aynı payın düşmediğini dile getiriyor.


https://yersizseyler.wordpress.com/2020/03/21/viruse-yigitlik-yapan-devrimciler-isik-baris-fidaner/

Soğuğa karşı durmak fikrinin özellikle devrimci saflarda üretilen bir mertlik olduğu öne süren Işık Barış Fidaner, doğanın karşı durulacak bir karşıtlık oluşturmadığı yönde Lacancı okuması.


https://kesintisiz.org/2020/03/26/zapatistalardan-aciklama-herkesi-temastan-kacinmak-yerine-iliski-bicimlerimizi-gecici-olarak-degistirmeye-cagiriyoruz/

Zapatista’nın bu süreçte temas üzerinden üretilen dışlayıcı dili kendi organizasyonlarında kullanmayacağını açıklayan yazısı.

https://yersizseyler.wordpress.com/2020/03/19/koronavirus-ile-brecht-isik-baris-fidaner/

Sosyal rollerimizi yeniden atadığımız ve ‘aslında ne yaptığımız’ üzerine düşünceler gerçekleştirdiğimiz bu zamanlarda aynı Brecht karakterlerinin yabancılaştırma-kırıcı repliklerini kuşandığımızı öneren bir yazı.

https://yersizseyler.wordpress.com/2020/03/18/koronavirusun-yeniligi-isik-baris-fidaner/
Virüsü doğanın dolaylı cezasına, bir düşmana veya dini bir yaptırıma bağlayan kişilerin atıflarının, doğa gibi olumsal bir mekanizmaya oturmayacağını ifade eden bir yazı. Doğa, sembol yatırımını zaman zaman başından atacak şekilde davranır.

https://kesintisiz.org/2020/03/23/neo-liberal-yikim-coronavirus-uzerine-dusunceler-torkil-lauesen/

Şov devam etmeli sloganını, sermayenin yılllık büyümesi ile paralel hale getiren neo-liberal kent politikalarını eleştiren bir yazı.

https://www.ekdergi.com/vebadan-coronaya-kistirilmislik-duygusu/

Decamaron, Veba ve Körlük adlı yapıtlarda, kişilerin salgın zamanında ortaya çıkan kıstırılma duygusunu ve iç monologlarını değerlendiren bir yazı.

https://www.ekdergi.com/korona-gunlerinde-dusunmek/

Veri kalabalığı batağına yakalanmadan düşünmenin mümkün olup olamayacağını bir soru olarak ortaya koyan deneme.

https://www.ekdergi.com/korku-kotu-bir-yol-gostericidir/

Agamben yine korku üzerinden kurulacak totaliter politikalara karşı, insanlara bedenlerini donatan atıflara yeniden göz atmasını talep ettiği bir yazı.

https://www.ekdergi.com/virus-olmayi-secen-insan/

Yaşanılanları insanların her gün seçtikleri sonucu olarak okuyan yazı, Veba romanından yola çıkarak Dünya üzerinde parazit haline gelen insan güruhunu anlatıyor.

https://www.ekdergi.com/giorgio-agambenin-koronavirus-bilgisizligi/

Anastasia Berg’, Agamben’in soğukkanlı çağrısının çok erken ve mert bir kulvarda olduğunu iddia ettiği yazı. İnsanın korku duygusunu hafife almaması gerektiğini ve bunu göz ardı edecek bir teorinin şu zamanlarda, onun kavramını kullanarak ancak ‘çıplak bir teori’ olabileceğinin altını çiziyor.


https://www.ekdergi.com/baudrillardin-viral-dunya-uzerine-kehanetleri/

Çevrimiçi hayatın oluşturduğu virtüel dünyada karşılaşabileceğimiz bir tehlike için bizi uyaran Baudrillard’a gönderme yaparak siber-yabancılaşmayı inceliyor Özgür Taburoğlu. Gün geçtikçe artan sayılara seyir keyfi ile bakabilecek kadar simülasyona gömülmüş bir bakış.

http://uni-versus.org/2020/03/26/grace-blakeley-koronavirus-krizi-politiktir/

Grace Blakeley’in, krizin patikalarının sadece tıp biliminin sorunsallarını tartışmak ile bitmeyeceğini ve her ayağının politik olduğunu öne sürdüğü yazı.

http://uni-versus.org/2020/03/21/david-harvey-kapitalizm-koronavirus/

David Harvey, kent üzerine yaptığı tespitlerin olası sonuçlarından biri olarak değerlendirdiği salgın krizini şirketlerin son yıllardaki eğrilerinde aramaya çalışıyor.

https://www.e-skop.com/skopbulten/almanyadan-mesaj-gercekci-ol-imk%c3%a2nsizi-iste/5700

Almanya’daki kritik durumu, ‘şimdiye kadar iyi’ tavrı ile geçiştirmeye çalışan siyasi iklimi eleştiren ve durumun faturasını şirketlere çıkarmayı öneren yazı, güçlü bir slogan ile bitiyor: Kazandığımız zamanı kullanalım!

8. Sürece Dair Dayanışma Önerileri ve Harekete Geçen İnisiyatifler Hakkında Bilgiler

https://mutualaiddisasterrelief.org/when-every-community-is-ground-zero-pulling-each-other-through-a-pandemic/

Bütün topluluklar sıfır seviyesine geldiğinde: birbirimizi pandeminin İçinden çekip çıkarmak adlı yazı.

https://tr.crimethinc.com/2020/03/18/surviving-the-virus-an-anarchist-guide-capitalism-in-crisis-rising-totalitarianism-strategies-of-resistance

Virüsten hayatta kalmak: Anarşist bir kılavuz başlıklı yazı. Bilgilenme süreci bittikten sonra mahallelerde oluşabilecek sağlık inisiyatiflerinin işleyiş mekanizması ele alınıyor. Yazı, yetkileri ellerinde bulunduranlara yöneltilmiş talepleri listeliyor ve bütün bu organisyon yapısı için başvuru formlarına erişim sağlıyor.

https://itsgoingdown.org/autonomous-groups-are-mobilizing-mutual-aid-initiatives-to-combat-the-coronavirus/

Yakınlık grupları yöntemine bağlı olarak çalışan inisiyatifler yardıma muhtaç kişilerin; yemek, hastane hizmetlerine erişim ve psikolojik destek gibi ihtiyaçlarını karşılıyor.

9. Kapsül Etkinlikler

https://www.nolongerempty.org/in-response/nles-youth-led-response-covid-19/ NLE’nin gençlik tarafından yürütülen programı tarafından gerçekleştirilecek kapsül etkinlikler.

10. Online İçerik Önerileri

http://blogs.getty.edu/iris/explore-getty-art-resources-closed-coronavirus/

Getty’nin öneri listesi.

https://artsandculture.google.com/partner/national-portrait-gallery

Müzelerden toplanmış portrelere ait çevrimiçi bir depo.

https://creative-capital.org/2020/03/18/online-arts-events-during-the-covid-19-outbreak/

Creative-capital tarafından önerilen online sanat etkinlikleri.

https://hyperallergic.com/548074/film-festivals-go-online-covid/

Online hale getirilen film festivallerini içeren bir liste

11. Sosyal Fayda Üreten Sanatçılar ve Kurumlar

https://monachalabi.com/projects/data-visualisation/#covid-19

Covid-19 ile ilgili sadece kesinleşmiş ve yetkililer tarafından açıklanmış bilgileri tablo halinde üreten bir illüstratör.

https://www.instagram.com/p/B-AEaEHgyCf/

Maske ve sağlık ekipmanı için depolama alanı haline gelen bir sanat merkezine dair Instagram gönderisi. Diğer müzeleri de aynısını yapmaya çağırıyor.


12. Destek Fonları

https://www.santafenm.gov/culture_connects_coalition Meksika’da Santa Fe sanatçılarından başvuru yapanlara salgın sürecinde destek sağlanıyor.


13. Özgün İşler

http://www.theotherapartment.com/# Diğer Apartman adlı bir sanatçı projesi. Tehran ve Amerika arasında sınırlardan dolanmak adına aynı dairenin aynalanmış hali inşa edilmiş ve paralel eş zamanlı performanslar üretiliyor. Bu da Hyperallergic’de konu üzerine bir yazı: https://hyperallergic.com/547424/two-artists-attempt-to-collaborate-across-continents-travel-bans-and-all/

14. Sanat Veri Tabanları

https://www.thecolornetwork.org/a-place-to-ask Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere bilgilerin paylaşabileceği, soruların sorulabileceği ve kayıtlı sanatçılar tarafından üretilen sanat eserlerini içeren Web sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir