Gözden Çıkarılabilir Bir Hasta Olarak Sanat: New York’taki Öğrenciler ve Küçük Çaplı Sanat Galerileri Hak Talebinde

Yazıların orijinalleri Hyperallergic’de yayımlanmıştır. Kısaltılarak İngilizce’den Türkçe’ye çevrilmiştir.

New York’da COVID-19 Kira Dondurulması görüşülürken, küçük galeriler mülk sahipleri tarafından tehdit ediliyor

NY Senato tasarısı kiralar için 90 günlük bir askıya alma önerisi ile gelirken, küçük çaplı NYC galerileri mülk sahiplerinin kapanma sonrası görüşme taleplerini reddettiğini söylüyor.

Hakim Bishara Mart 27, 2020


Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’ndaki Sings and Symbols galerisi (galerinin izni ile)


Koronavirüs pandemisi New York’u harap etmeye devam ederken, şehirdeki küçük ve orta çaplı galeriler birkaç gün sonraki kira ödemelerini yetiştirmek için mücadele veriyor. Kira affı için son dakika oluşturulan imza kampanyası ise henüz sonuçlanmadı.* O esnada, bazı galeriler mülk sahiplerinden eğer ki bu ay kiralarını geç öderlerse geç ödeme zammı ve olası hukuki işlemler için uyarı mektupları almaya başlamışlardı.

Geçen hafta, NADA (New Dealers Alliance) birkaç rahatlatma paketi oluşturmak için bir çağrı kampanyası başlattı; New York’taki zorluk çeken küçük işletmeler için kira affı, ipotek ödemelerinde bir durdurma ve sigorta affı. Kampanya şimdiye kadar 15,000’den fazla kişi tarafından imzalandı. Kampanya, şehir ve eyalet tarafından önerilen güncel yardımların, küçük işletmelerden farklı koşullarda çalıştırılan galerileri kapsamadığını belirtiyordu.

Bu hafta, NADA kampanyada bir güncelleme yaptı. #Kiraİptali (#CancelRent) etiketiyle bireyleri, kendi yerel temsilcilerinden, ipotek affı kanunu ve kira rahatlatması için oluşan New York Senato tasarısını desteklemek için baskı yapmalarını istedi.

NY Senatörü Michael Gianaris ve yerel temsilciler tarafından 23 Mart’ta öne sürülen tasarı, devletin COVID-19 kısıtlaması ile gelir kaybetmiş veya kapatılmış küçük işletmelerin ‘’yasanın yürürlükte olduğu tarihten itibaren bütün kira ödemelerini doksan gün boyunca dondurulacaktır’’ önerisi ile geliyor.

1 Nisan hızlıca yaklaşırken Hyperallergic’e konuşan küçük vitrin galerisi sahipleri endişeli ve çaresiz hissettiklerini söylediler.

Manhattan’ın Aşağı Doğu Yakası’ndaki Signs and Symbols’den Mitra Khorasheh tam galerisinde yeni bir sergi açacak iken, 14 Mart’da kapatmak zorunda kaldı.

Bir e-mail’de Hyperallargic’e ‘’Her diğer galeri gibi, alan kapalı iken kiramı nasıl ödeyeceğim konusunda telaşa kapıldım.’’ dedi. ‘’Mevcut olan herhangi bir küçük dükkan kredisine uygun değilim çünkü maaşlı olan çalışanım yok ve gelirimde %25 düşüş gösteremiyorum çünkü son satışım Kasım’da idi (daha ödenmedi bile), bu durum sanat dünyasının doğasında var.

Signs and Symbols’den çok uzak olmayan,  kadınlar tarafından yürütülen galeri Assembly Room’da aynı durum ile mücadele ediyor.  Galerinin üç küratöründen biri olan Paola Gallia, Hyperallergic’e mülk sahibinden herhangi bir tehdit almadığını, yalnız bitişik galerilerden ‘dehşet verici hikayeler’ duyduğunu söyledi.

Gallio, kendini ve galeriyi finanse edebilmek için bir restoran zincirinde satın alım pozisyonunda çalışıyor. ‘’Diğer işlerimiz galerinin ücretini ödüyor’’ diyerek, insanların küçük galerilerin ekonomik işleyişine dair bir anlayışa sahip olmadığını ekledi.

Gallio, şehirdeki küçük galerilerin toplu olarak kapanmasının yakın olduğu konusunda Khorasheh ile aynı fikirde.

‘’Bence birçok galeri kapanmak zorunda kalacak. Aşağı Doğu Yakası’nın mikro-iklimi önemli ölçüde değişecek.’’


Yazının orijinali: https://hyperallergic.com/549799/rent-freeze/

Küçük galerilerin kiraların durdurulması için imza kampanyası:https://www.change.org/p/covid-19-relief-for-nyc-art-galleries-artists-and-art-workers


————————————————————————————

Sanat Öğrencileri Üniversitelerinin Pandemi Boyunca Sorumluluk Almasını ve Geri Ödemeler Yapmasını Talep Ediyor

Öğrenciler, aralarında Rhode Island Tasarım Okulu, Yale ve NYU Tisch gibi okulların bulunduğu ülkenin en şöhretli üniversitelerinin COVID-19 krizini idaresi hakkında alarm zillerini çalıyor.


Valentina Di Liscia March 27, 2020


Lazer kesiciler, litografi presleri, dikiş makinaları ve cam üfleme boruları: bunlar kısmi harç geri ödemeleri talep eden bir dilekçeye göre Rhode Island Tasarım Okulu’nunda (RISD) okuyan öğrencilerin sömestrın geri kalanı boyunca erişimi olmayacak malzemelerden sadece birkaçı. ‘’Atölye erişimimiz olmamasına rağmen elimizde olmayan olanaklar için ücret ödüyoruz. Sömestrın sadece yarısı kalmışken, her öğrenci için $12,950 potansiyel ders ücreti söz konusu.’’

RISD, ülke çapında koronavirüsü zaptetmek adına geçici olarak kapatılan birçok üniversiteden biri. Öğrencileri ve çalışanları, okulun salgına dair idaresine karşı, sayıca artarak tavır alan bir kalabalık oluşturuyor.


Kampüs sakinlerden bir gün içinde gelen uyarılarla yurtları boşaltması istenirken, kampüs dışındaki fahiş fiyatlardaki kiralık konutları ve uçak biletlerini kapmak için acele ettirilirken pandemi: Amerika Birleşik Devletleri’nin yüksek eğitim sistemindeki zayıf noktaları açığa çıkarmış gözüküyor. Fakülte, müfredatı dizüstü bilgisayar ekranınına adapte etmek için zorlanırken, değişmeyen dönem ücretleri üzerinden oluşan bir nefret birikiyor.

Diego Rivera’nın 54 milyon dolar biçilen duvar çalışmasının bulunduğu seçkin San Francisco Sanat Enstitüsü ise, bu hafta COVID-19 krizinin şiddetlendirdiği finansal baskıdan ötürü, sonbaharda kapılarını tekrardan açmayacağını duyurdu.

Atölye çalışması için sanat programları için, özelleşmiş tesisler ve teknik eğitimin doğasında olan uygulamalı eğitimin eksikliğinde, kurumlarda sanal öğrenimin genel sıkıntısı değerlendirilmeye başlandı. 

Çevrim içi eğitimin yüze yüze öğretime göre yetersiz kalacağı endişeleri, ulus genelinde kurumlardan ücrete dair ödün vermelerine yönelik çağrılarına sebep oldu.

Öğrenciler, kendi rektörlerine kısmı harç geri ödemeleri için veya başka düzenlemeler için yazılar yazdı. Çevrim içi taleplerden biri, New York Üniversitesi’nin Tisch Okulu içinde aynısını istiyor.

Grafik tasarım öğrencilerinden biri olan Sara Park, RISD başkanı Rosanne Somerson’dan ilk mailin 12 Mart’ta geldiğini söylüyor, Brown Üniversitesi’nden üç kişinin koronavirüs için test edilmesinden 3 gün sonra. Mail, 20 Mart’ın yüz yüze dersler için son gün olacağını da ekliyor. ‘’Bu öğrencilerin ve fakültenin, derslere katılmak ve eğitmenlik yapmak için hayatını riske atması anlamına geliyordu’’ diye anlatıyor Sara Parl Hyperallergic’e. ‘’Topluluğun genel refahı geri plana atıp, kurumun ihtiyaçlarını ön plana koyuyorlarmış gibi hissettirdi.’’

Bazı öğrenciler üniversitenin bir hafta daha açık kalarak sömestrın 5. haftasından sonra işlemeyecek olan devamsızlık ve çekilme poliçesindeki %20 geri ödemede hile yapmak için açık kaldığından şüpheleniyor.  

İki gün sonra, Brown Üniversitesi kampüs üyelerinden birinin testinin pozitif çıkmasından sonra, Somerson geri adım atıp yüz yüze dersleri iptal ederek öğrencilerden 17 Mart 17:00’dan itibaren bütün atölyeleri ve fakülteleri boşaltmasını istedi.

Ancak diğer gün, RISK dekanı Kent Kleinman okulun akademik koordinatörlerini, yardımcı personelini ve teknisyenlerini bir sonraki hafta için ‘atanmış personel’ olarak seçildiğini bildirdi. Dolayısıyla, ertesi gün işe gelmeleri gerekiyordu.

‘’RISD’e değer bir eğitimi korumak, toplumun herhangi bir üyesinin sağlığından ve güvenliğinden önemli değildir’’ diye devam ediyor, Kleinma’ın mailini alıntılayarak. ‘’COVID-19 bir tasarım yarışması değildir; işleri aciliyetlerine göre sıralama zamanındayız.

Daha sonra, RISD sözcüsü Hyperallergic’e ‘’bütün fakülte ve en gerekli olmayan personel, 16 Mart’tan itibaren uzaktan çalışıyor.’’ diye bildirdi.

Hyperallergic’in açıklamada bulunma talebinden sonra RISD sözcüsü, okulun uzaktan eğitiminin 30 Mart’tan sonra devam edeceği ve bu durum devam ederken, ‘’Hiçbir geri ödemenin planlanmadığını’’ onaylıyor. 

Üniversitelerin örneğine rastlanmamış bu pandeminin karşısında ‘’çevik ve esnek olması gerektiğini’’ söyleyerek, ‘’kampüsü terk edemeyen ve sömestr boyunca kalacak olan 160 öğrenci için konaklama sağlandı.’’ diye ekledi.

RISD’in MFA Mobilya Tasarım programında son senesinde olan Winslow Funaki, üniversitenin daha öncesinde harekete geçmesi gerektiğine inanıyor.

‘’Yüz yüze derslerin 12 Mart’tan sonra iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum, daha önce değilse bile bu öğrencilere seyahat/konaklama planları yapmak ve taşınmak için daha fazla zaman verirdi. Sömestrın geri kalanında kimse tesisleri kullanamayacağı için, atölyeleri tamamen boşaltmamız istendi. Geri kalan her şey -sanat eserleri dahil, etiketlenmemiş veya belirli yerlerde istiflenmemiş her şey- atılacak dendi.’’

Anonim olarak konuşan bir diğer öğrenci, $1,000 değerindeki kırtasiye materyali, alet ve ekipmanı kampüs dışındaki dairesine sığdıramayacağı için atmak ve dağıtmak zorunda kalmış.

Diğer beş öğrencinin oluşturduğu bir grup olan Park, durumu ve barınması risk altında olan dar gelirli ve göçmen öğrenciler için $130,000 değerinde bağış toplamayı başardı. Yöneticiler, grubun harç geri ödeme taleplerinin ‘boykot’ olarak adlandırıldığını söyledi.

Savannah Tasarım Okulu’nda (SCAD) uluslararası bir öğrenci olarak bileşik sanatlar okuyan PINK, kurumun kapanmasının ardından kampüste bulunan kafede ki işini kaybettiğini bildirdi. Öğrenci vizesini geri almak ve Birleşmiş Milletler’de yasal olarak kalmak için SCAD’da çalışmaya devam etmesi -kampüs dışı çalışmasına izin yok- gereken PINK’in üniversite kapalı iken herhangi bir geliri yok. 

PINK’in kendi yaşadığı sıkışık durum, onu öğrencilerin kendi bireysel tecrübelerini anonim olarak aktarabileceği bir platform kurmaya itmiş. ‘’Amacımız ders ücretlerinin belirli bir kısmını almak, ücretin hepsini veya fazladan bir miktar istemiyoruz. Hepimiz için stresli bir dönem olduğu için, bir orta yol bulmak istiyoruz.’’

Hyperallergic’e gönderdiği mail’de PAFA’da Güzel Sanat Fakültesi’nin dekanı olan Clint Jukkala, üniversitenin ‘’Atölye merkezli sınıf deneyimlerini kaçıran öğrenciler için konaklamayı ayarlamak ile birlikte, kapılar yeniden güvenli bir şekilde açılabildiği zaman; öğrencilerin PAFA mağazasına ve diğer kampüs dışı sanat alanlarına erişimine’’ izin verileceğini söyledi. 

Şu anda, öğrencilerin en büyük kaygıları; acil durum yardımı alabilmek, mezun olan üniversite öğrencilerinin sağlık sigortalarının uzatılması, bütün tamamlayıcı çalışanların iş güvenliği ve çevrim içi öğretimin ölçülmesi adına bir ‘’erken geçiş sistemi’’ kurulması.

‘’Bu dönemin iptal edilmesini istemiyorum çünkü beraber çalıştığım öğrencilerimin mezun olduğunu görmek istiyorum’’ diyor UCSC’de film ve dijital medya Doktora öğrencisi olarak öğretim asistanı olarak çalışan Dorothy Santos. ‘’Ama bütün öğrencilere ücretsiz ya da indirimli bir dönem vereceklerse’’ diye ekliyor ve kendi ücretinden arta kalacak paranın finansal olarak zor durumda olan öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak için kullanılabileceğini iletiyor.

‘’Yaratıcı olun. Bağışları alın ve yeniden dağıtın. Bu felaketten bir şeyler öğrenebileceğimiz tarihteki o zamanlardan.’’

Hyperallergic’in konuştuğu birçok fakülte ve mezun öğrenciler, çevrim içi platformlardaki atölye sınıflarına pandemi sırasında -özellikle tehlikeli bir standart koyacak şekilde- ücret ayarlamaları yapılmadan, toplu yığılmalar olacağından endişeli.

‘’Diğer bir yandan, en derin korkularımdan biri gün yüzüne çıkıyor: şimdi örnek yerleştiği için, çevrim içi eğitim istisna değil, bir norm haline gelebilir. Ya da, yüz yüze ve çevrimiçi eğitim özel okulları ve devlet okullarını ayıran bir şey haline gelebilir. Bu ise sadece gelir ve kültüre erişim uçurumunu sahip olanlar ve olamayanlar arasında şiddetlendirmeye yarar.’’ diye söylüyor Hyperallegic’e

‘’Akademik kariyeri öğrencilere 2D bir imaj haline gelmek için takip etmedim.‘’ diye ekliyor Santos. ‘’Karşı karşıya eğitimin değersizleşmesinden korkmuyorum. Akademik pratiğin değersizleşeceğinden korkuyorum.’’

‘’Bir hafta uzaktan eğitim verdikten sonra, çoktan öğrencilerimle ve herkesle yüz yüze etkileşimlerin yasını tutyorum.’’diyor Brown. ‘’Zoom’da sohbet edebilirsiniz ama bu insanın derin sosyal arkadaşlığa olan açlığını tatmin etmiyor; Matrix’te yaşamaktan nefret ediyorum.’’

Yazının orijinali: https://hyperallergic.com/549734/art-students-covid-19/

SCAD’ın Sitesi:
https://achoicescad.wixsite.com/achoicescad/take-action

Tisch Okulu için harç geri ödeme kampanyası:

https://www.change.org/p/allyson-green-nyu-tisch-partial-tuition-refund-spring-2020?recruiter=1006494987&utm_source=share_petition&utm_medium=twitter&utm_campaign=psf_combo_share_initial&utm_term=psf_combo_share_abi&recruited_by_id=24972830-e0b1-11e9-aa28-6d57875816ee


*25 Mart 2020 itibari ile Senato Signs and Symbols Galeri gibi kurumlar için bir paket hazırlayacağını duyurdu. Henüz bir ödeme yapılmadı. Süreç takip ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir